KOÇ VE İTALYAN ORTAK FİAT YERLİ OTOYU 2014′E YETİŞTİRMEYİ PLANLIYOR.

Kategori : EKONOMİ - Etiketler : - Tarih : 16 Ocak 2012 - Sayaç : 3.912 Okunma Sayısı

Koç, İtalyan ortağı FİAT ile işbirliği yapıp yerli otomobili üreteceğinin ilk sinyallerini verdi. Yeni Teşvik Yasası’yla birlikte hızlanacak olan projede, üretilecek yerli sedan otomobilin 2014′te yollarda olması bekleniyor

Bugün açıklanması beklenen Yeni Yatırım Teşvik Yasası, uzun süredir konuşulan yerli otomobilin de önünü açacak. Yeni dönemde kimya, motorlu kara taşıtları, madencilik, makine, elektrik-elektronik, ileri teknoloji-bilişim ve demir-çelik sektörüne çok önemli vergi indirimleri gelmesi planlanıyor. Bölgesel teşvikler dışında, başta otomobil olmak üzere stratejik ürünler için, üretimin yapıldığı bölgeye bakılmadan önemli teşvikler getirileceği konuşuluyor.

FIAT CEO’SU EYLÜLDE GELDİ
Başkent kaynakları, Yeni Teşvik Yasası’nda uzun süredir gündemde olan yerli otomobil için önemli kararların çıkacağını belirterek; ‘Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl ocak ayındaki TÜSİAD toplantısında yerli otomobil üretecek bir babayiğit istemesinden sonra başlayan süreç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un, ‘Ortaklarımızla görüşüyoruz’ açıklamasıyla yeni bir boyut kazanmıştı. Ford cephesinde bir hareket olmazken, FIAT’ın bu konuda istekli olduğu belirtilmişti. Eylül sonunda Ankara’da Türk Traktör Fabrikası’ndaki törene FIAT CEO’su Sergio Marchionne de katıldı. Buluşmada yerli otomobil talebini yineleyen Erdoğan, Marchionne’yle de görüştü’ bilgilerini veriyor. Markanın yeni yapılanmasındaki planları arasında yerli otomobil için ortağı Tofaş ile yapacağı işbirliği dışında, Çin pazarında büyümek de öncelik taşıyor.
Fiat daha önce Çin’de ortaklık yaptığı Nanjing Auto ve Chery ile işbirliğinin başarısız olması nedeniyle Guangzhou Automobile Group ile yeni bir anlaşma imzaladı. Eğer bir aksilik olmazsa Çinli üretici 2014 yılında Fiat için 300 bin sedan otomobil ve Jeep modelleri üretecek. Avrupalı üreticilerin büyük çoğunluğu, Çin’de üretim yapıp, devasa iç pazardan pay almayı sürdürüyor. Marchionne’nin, diğer üreticilere kıyasla girmekte geç kaldığı Çin’de üretilen otomobilleri, Avrupa pazarlarında satmak gibi radikal bir uygulamaya gidebileceği de otomobil dünyasında konuşuluyor.

4.5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Haziran 2009′dan itibaren ABD ve Kanada’da 4.5 milyar dolarlık yatırım kararı aldık ve toplamda 9 bin yeni istihdam sağladıklarını açıkayan Marchionne; ’2013 yılında Ferrari motorlu Maserati SUV üretimi için gerekli olan fabrikanın hazırlıklarına başlayacağız. 2013 yılında Bravo’nun üretimi bitecek’ dedi. Fiat, bu modelin üretiminin yapıldığı fabrikada Nissan Qashqai’nin rakibi olacak kompakt bir crossover modelinin üretimine 2013 sonu 2014 gibi başlamayı planlıyor.

YERLİ OTO İÇİN ORTAKLAR İŞBİRLİĞİ YAPACAK
Gelinen son aşamada yapılacak işbirliğinin netleştiği belirtiliyor. Türk malı otomobil, Fiat ile birlikte Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilecek. Bir sedan olacak yeni modelin 2014 yılında da satışa sunulması bekleniyor. İç pazar dışında yeni model ihraç da edilecek. Yerli tedarikçilerin kullanılacak birçok parça için hazırlık yaptığı da konuşuluyor.

DART MARKANIN  LOKOMOTİFİ OLACAK
Sert söylem ve radikal uygulamalarıyla dikkat çeken Fiat-Chrysler CEO’su Sergio Marchionne, Avrupa’daki üreticilerin ayakta kalmaları için iş birliği yapması gerektiğini de sürekli dile getiriyor. Marchionne’nin önümüzdeki dönemdeki en büyük silahıysa Dart olacak. Alfa Romeo Giulietta platformu üzerine üretilecek tamamen yeni 2013 model Dodge Dart, öncelikle Kuzey Amerika pazarında satılacak. İlk Chrysler Group aracı olan Dart’ın hedefleri yüksek. Dodge Dart için farklı karoser seçenekleri üretmeyi de düşünen grubun önceliğinde modelin sedan versiyonunu hazırlamak var. Buna göre başta Çin’de olmak üzere bazı pazarlarda satışa sunulacak olan sedan versiyon, Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilecek modelin yerine geçmeyecek. Bu model ayrıca Fiat markasıyla Avrupa ve Çin pazarlarında da satılacak.
 

 

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

ATATÜRK KÖŞESİ

GÜNÜN FIKRASI

___________________________________________ ___________________________________________

ARŞİVİMİZ

TRANSLATE