BAHRİ BERBEROĞULLARI’NIN MUTLU GÜNÜ.

Kategori : EĞİTİM - Etiketler : - Tarih : 03 Temmuz 2012 - Sayaç : 1.497 Okunma Sayısı

Lüleburgaz’ın yetiştirdiği değerlerden eski eğitimci ve gazeteci Bahri Berbeoğulları, kırk yıl süren araştırmalar neticesinde ‘’ Rumeli’de 653 Yıllık Vatan Lüleburgaz ve Gazi Ali bey Camii Tarihi ‘’ isimli kitabını çıkardı.

Kitabın baskısını Ekrem Çalış’ın sahibi olduğu Çalış ofset yaptı. Kitabın çıkmasını pasta ile de kutladılar. Kutlamaya Yazar Adnan Köse de katıldı.

Kitabın sunuşundan birkaç satır :

Yaşanmış ama yazılmamış bir şehirdir Lüleburgaz. Özellikle, 653 yıllık Osmanlı Dönemi, Dünya’nın bu köşesinde tabiatın bütün tadını çıkarmış, .çok renkli bir doku örmüş, lakin bunu kağıda, kaleme geçirmeyi bilmemiştir.

Oysa, Lüleburgaz’ın 6500 yılı aşan genel, 653 yılı Osmanlı dönemindeki tarihi geçmişi olduğunu herkes söylüyor ama, dönemlerine göre bunu ortaya koyup, döken henüz çıkmadı.

Okurlarımız bu kitapta; Rumeli Fatihi Süleyman Paşa komutasındaki Gazi akıncılarının fetihlerini, 1357 de zapt edilen, ardından Anadolu’dan getirilip,gelip yerleşen, yerleştirilen, Lüleburgaz’ın yeni sahipleri, sakinleri Türkmen göçerlerin Bergos’un ( Lüleburgaz ) yerli Rum ahalisinin huzurunu bozmadan, onlara saygı duyup, kabullenip, sahiplenip, yerlerinden, yurtlarından etmeden, yeni yerleşim alanlarında evlerini, barklarını, hayvanları için damlarını, soysal, dini mekanlarıyla Lüleburgaz’ı nasıl kurduklarını bulacaklardır.

 

BAHRİ BERBEROĞULLARI KİMDİR.

Bahri Berberoğulları 8 Nisan 1942 yılında Lüleburgaz da doğmuş olup, önceleri çiftçilikle uğraşan daha sonra seyyar pazarcılık yapan beş çocuklu bir ailenin ilk evladıdır.

İlkokulu, Ortaokulu ve Lise’yi Lüleburgaz’da tamamladı. Kepirtepe Öğretmen Okulu fark derslerini dışarıdan verip çok sevdiği Öğretmenlik hakkını kazandı.

Lüleburgazspor’un kuruluşunda en genç üye olarak görev aldı.

Lüleburgaz da kitap – kırtasiye yanında ‘’ Özgür ‘’ adında yerel gazete çıkardı.

Bahri Berberoğulları evli olup iki çocuk babasıdır.

Yorumlar (2)
 • 28 Haziran 2013 tarihinde Orhan Cinbaş tarafından

  Gurur duydum.Sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

 • 16 Aralık 2013 tarihinde mustafa maral tarafından

  Sayın Öğretmenim Bahri Berveroğulları’nın çalışmalarından gurur duydum.Kendisi benim ilkokul öğretmenimdi,medeniyetten uzak karadenizin bir dağ köyüne,kooperatifi,dayanışmayı,temizliği,kütüphaneyi,kitap okumayı, köyün sorunlarını hep birlikte tartışarak tesbit edip çözmeyi vs. öğretmişti. Ayrıca velilerle kurduğu yakınlıktan dolayı ,bugün dahi adı hatırlanan bir kişidir. Başarılarının devamını diliyorum.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  ATATÜRK KÖŞESİ

  GÜNÜN FIKRASI

  ___________________________________________ ___________________________________________

  ARŞİVİMİZ

  TRANSLATE